«Ας δώσουμε τα χέρια»

Δεν υπάρχουν σχόλια στο «Ας δώσουμε τα χέρια»

Ένα παραμύθι από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Τρικάλων

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος  που πραγματοποιήθηκε κατά την  σχ. χρονιά 2020-2021 φτιάξαμε το δικό μας παραμύθι με τίτλο « Ας δώσουμε τα χέρια» . Σκοπος του προγράμματος ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν τον μυθοποιό Αίσωπο  και  μέσα από τις αλληγορίες του   να υιοθετήσουν  διδάγματα σημαντικά για την  ζωή τους. Δύο μύθοι : «το ποντίκι και το λιοντάρι» και «μυρμήγκι και το περιστέρι» μας ενέπνευσαν στο να δημιουργήσουμε την δικιά μας ιστορία, στηριγμένη στη σημασία της φιλίας και της αλληλοβοήθειας. Πρωταγωνιστές μας, ο Άκης ο μηρμιγκάκης, Λούλης ο ποντικούλης, Πέρης ο περιστέρης και ο Άρης ο Λιοντάρης. Η ιστορία μας ξεκινά ως εξής: « Ο Άκης συναντά τον Λούλη μετά από πολύ καιρό και αποφασίζουν να πάνε στο χωριό για να το γιορτάσουν. Επέλεξαν όμως έναν διαφορετικό δρόμο που τους οδήγησε σε κινδύνους οι οποίοι ξεπεράστηκαν χάρη στην βοήθεια των φίλων τους». Οι υπέροχες ζωγραφιές έγιναν από την ομάδα των μαθητών που έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα. Τα παιδιά αφέθηκαν στην επιμέλεια των χρωμάτων και στην φαντασία τους. Το παραμύθι συμμετείχε στο 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας. Το «Ας δώσουμε τα χέρια» είναι ένα παραμύθι με διδακτικό περιεχόμενο για μικρούς αλλά και για μεγάλους!

Κείμενα: Γρηγορίου Αρετή

Επιμέλεια σκίτσων: Γαρδίκου Σπυριδούλα

Ψηφιακή υποστήριξη: Τσαϊρίδης Σταύρος, Μπάνος Δημήτρης

Αφήγηση: Στέλιος