ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΕΕΕΚ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ (2024)

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΕΕΕΚ ΤΡΙΚΑΛΩΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ (2024)

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού . Μια ομάδα μαθητών-τριών του σχολείου μας μαζί με τους υπεύθυνους καθηγητές οργάνωσε δράσεις για την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης και την πρόληψη του εκφοβισμού.

1. Στο πλαίσιο αυτό τα παιδιά ενημερώθηκαν για το τι είναι η σχολική βία, τις μορφές της βίας και τις συνέπειές της:
  • Παρακολούθησαν βίντεο, διάβασαν στο πλαίσιο της γλώσσας κόμικς και συνθήματα κατά της βίας:
  • Επιπλέον κατέγραψαν περιστατικά βίας στο σχολείο με συζήτηση και αφηγήθηκαν τις ιστορίες τους με βάση την οπτική γωνία του θύματος και του θύτη:

4.  Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με μία εργασία στη ζωγραφική

5.    Τέλος , ακούστηκε το τραγούδι των Locomondo  «Χέρια σαν κι αυτά», με κύριο σύνθημα πως με τα χέρια αγαπάμε. Όχι στη βία.

Συμμετείχαν οι μαθητές:

• Βασίλης Αργύρης