Εκδηλώσεις για την Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία στις 3 Δεκεμβρίου. Το σχολείο μας με ομάδα μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών δημιούργησε και πραγματοποίησε κοινές εκπαιδευτικές δράσεις για 3 μέρες στα παρακάτω σχολεία: α) 7ο Πειραματικό Γυμνάσιο Τρικάλων – 1η Δεκεμβρίου, β) 13ο Δημοτικό Σχολείο Ριζαριό – 5 Δεκεμβρίου και γ) 6ο ΓΕΛ Τρικάλων – 5 Δεκεμβρίου. Οι μαθητές/τριες μας πραγματοποίησαν τις δράσεις: α) “Είμαι ένας από εσάς” με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα που αφορούν την αναπηρία με την ταυτόχρονη καλλιέργεια της ενσυναίσθησης των μαθητών/τριών και β) «Μαθαίνω για την 3η Δεκεμβρίου μέσα από 3 παιχνίδια», βιωματικές δράσεις συλλογικότητας στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.

Ταυτόχρονα στα πλαίσια του eTwinning προγράμματος (We are) ALL BORN ‘IN’ που συντονίζει το 13ο Δ.Σ. και συμμετέχει το σχολείο μας μαζί με άλλα 6 γενικά, ειδικά και συμπεριληπτικά σχολεία από Πορτογαλία, Λιθουανία, Τουρκία, Ρουμανία, συνδεθήκαμε με τους εταίρους μας και οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν για πρώτη φορά τους φίλους τους από τις ξένες χώρες και να δεσμευτούν για περισσότερες συναντήσεις και δράσεις μέσα στην υπόλοιπη χρονιά.

Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα, χριστουγεννιάτικο δέντρο και κείμενο