Η Πυροσβεστική Υπηρεσία Τρικάλων επισκέφτηκε το Ε.Ε.Ε.ΕΚ.

Την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Τρικάλων. Ευχαριστούμε την Υπηρεσία που ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας, για ενημέρωση σε περίπτωση φωτιάς και σεισμού, από τον Πυρονόμο κ. Καραγεώργο Γιάννη και τον Αρχιπυροσβέστη κ. Τσακνή Βαγγέλη.

Οι μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. ενημερώθηκαν: α) για τους τρόπους προστασίας σε περίπτωση σεισμού και φωτιάς, β) για την ασφαλή εγκατάλειψη του σχολείου μετά τη λήξη των επικίνδυνων φαινομένων, γ) για τη σωστή χρήση πυροσβεστήρα ανάλογα με το είδος της πυρκαγιάς. Επίσης δεχτήκαμε πολύτιμες συμβουλές σε σχέση με το σχέδιο διαφυγής που έχουμε εκπονήσει.

Στο τέλος της ενημέρωσης οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά, να ενημερωθούν και να επεξεργαστούν τον εξοπλισμό του πυροσβεστικού οχήματος και των πυροσβεστών.