Σπορά χειμερινών σιτηρών – Εργαστήριο Γεωπονίας

Ο Νοέμβριος κοντεύει να τελειώσει και οι μαθητές του εργαστηρίου Γεωπονίας,  με την βοήθεια και καθοδήγηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών, ολοκλήρωσαν την σπουδαιότερη γεωργική εργασία του μήνα αυτού που φυσικά είναι η σπορά των χειμερινών σιτηρών.

Ο Νοέμβρης με βροχή, σκάβει, σπέρνει όλη τη γη, λέει ο σοφός λαός μας και ανά την Ελλάδα δίνουν στον μήνα αυτό διάφορες  ονομασίες όπως Σποριάς, Σπαρτός, Σπορίτης, Σπορέας, Σποριάρης, Μεσοσπορίτης, αφού είναι ο μήνας που είναι  αφιερωμένος στους γεωργούς, εξαιτίας των γεωργικών εργασιών του μηνός, ιδιαίτερα της σποράς των σιτηρών, δημητριακών και οσπρίων.

Οι μαθητές μέσω της βιωματικής μάθησης γνώρισαν τους σπόρους των χειμερινών σιτηρών , τους σύγκριναν μεταξύ τους, εντόπισαν τις ομοιότητες και τις διαφορές τους και κατόπιν τους έσπειραν  στον κήπο του σχολείου.

Καθ΄ όλη την διάρκεια του διδακτικού έτους  οι μαθητές θα μπορέσουν να μελετήσουν τον κύκλο ζωής των χειμερινών σιτηρών και στο τέλος να θερίσουν τους κόπους των προσπαθειών τους!!!