Επίσκεψη στο Μύλο των Ξωτικών και στο 6ο Λύκειο Τρικάλων (16/12/2015)

Η ομάδα Free Mobility του E.E.E.E.K. Τρικάλων στα πλαίσια της Εκστρατείας τους, επισκέφτηκε το Μύλο των Ξωτικών όπου ξεναγήθηκε στους χώρους του Μύλου. Στόχος ήταν να διερευνηθεί η προσβασιμότητα για όλα τα εμποδιζόμενα άτομα (άτομα σε αναπηρικό καρότσι, ηλικιωμένοι, μητέρες με ανήλικο τέκνο σε καρότσι κλπ). Αν εξαιρεθεί έναν χώρος στον οποίο δεν υπήρχε ράμπα και έτσι η μετακίνηση ήταν δύσκολη, ο Μύλος των Ξωτικών ήταν εύκολα προσβάσιμος, και ήταν μια συνολική εμπειρία που απόλαυσαν τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί του ΕΕΕΕΚ Τρικάλων.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το 6ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων όπου ερευνήσαμε την προσβασιμότητα του σχολείου. Με χαρά διαπιστώσαμε ότι  σε όλους τους χώρους η μετακίνηση γίνεται εύκολα με τις κατάλληλες ράμπες και τον ανελκυστήρα που υπάρχουν στο σχολείο. Στη συνέχεια δόθηκαν στους μαθητές του σχολείου ερωτηματολόγια τα οποία διερευνούν τις απόψεις τους γενικά για την προσβασιμότητα. Τέλος η ραδιοφωνική ομάδα του 6ου Γενικού Λυκείου, πήρε συνέντευξη από την ομάδα του Free Mobility όπου έγινε ενημέρωση για το πρόγραμμα και  συζητήθηκαν οι στόχοι και η πορεία του. Η εκπομπή μεταδόθηκε την Κυριακή 17 Ιανουαρίου στις  16:00 από την ιστοσελίδα www.europeanschoolradio.eu .