Επίσκεψη του τμήματος Τροχαίας στο ΕΕΕΕΚ Τρικάλων (09/12/2015)

Η ομάδα Free Mobility του E.E.E.E.K. Τρικάλων συνεχίζοντας τις δράσεις της, προσκάλεσε το τμήμα Τροχαίας Τρικάλων στο σχολείο για να μιλήσουν σε όλους τους μαθητές σχετικά με τον σωστό τρόπο με τον οποίο πρέπει να κυκλοφορούμε στους δρόμους, τι πρέπει να προσέχουμε, ποια είναι τα δικαιώματα μας και ποιες οι υποχρεώσεις μας. Οι αξιότιμοι Υπαστυνόμος Β? Γκούτσιας Αχιλλέας και Αρχιφύλακας Βελώνη Παρασκευή, μέσα από μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση κράτησαν το ενδιαφέρον των μαθητών και παράλληλα προσέφεραν γνώση σε σημαντικά θέματα που περιλάμβαναν και την προσβασιμότητα.

Μετά το πέρας της παρουσίασης, τα μέλη της ομάδας του FREE MOBILITY ενημέρωσαν τους δύο αστυνομικούς για το πρόγραμμα και το σκοπό του. Συζητήσαμε για την προσβασιμότητα στην πόλη των Τρικάλων και το ρόλο που έχει το τμήμα Τροχαίας στην ελεύθερη και ανεμπόδιστη μετακίνηση όλων των πολιτών. Τέλος τους ευχαριστήσαμε για την επίσκεψή τους και τους ζητήσαμε να είναι κοντά μας σε αυτή την προσπάθεια.