“Ο αόρατος κόσμος γύρω μας”

Μια ακόμη σχολική χρονιά κοντεύει να τελειώσει με ένα  ταξίδι στον «αόρατο κόσμο γύρω μας» που  αγγίζει τις καρδιές όλων μας.

Ένα πρόγραμμα που υλοποιήθηκε με την συνεργασία γενικής και ειδικής εκπαίδευσης του  6ου ΓΕΛ και του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Τρικάλων. Ξεχωρίσαμε την συνεργασία, την αλληλεπίδραση την διάθεση , τα χαμόγελα των παιδιών.

Ευχαριστούμε για την συνεργασία και ελπίζουμε σε μια νέα.

Συντονίστρια προγράμματος: Γρηγορίου Αρετή

Εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στο πρόγραμμα: Παππά Ελένη ,  Βουτσελά Σταυρούλα

Οι μαθητές: Αργύρης Βασίλης

Κόλλας Σπύρος

Γιαννής Άκης

Κότσι Ιωάννα

Ρούντου Αριστέα

Παλάντζα Ελένη

Γκέργκι Κλώντι

Την ημερίδα ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης για τα Άτομα με Αναπηρία οργάνωσαν από κοινού το 6ο ΓΕΛ Τρικάλων και το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Τρικάλων, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την «Ημέρα της Ευρώπης στις 9 Μαΐου» και του προγράμματος «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου». Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 4 Μαΐου 2023 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσείου Τσιτσάνη, αίθουσα η οποία ήταν κατάμεστη από μαθητές και μαθήτριες, εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες, Τρικαλινούς και Τρικαλινές.

Αρχικά, μεταφέρθηκε μήνυμα του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων, κ. Αλέξανδρου Καπανιάρη, το οποίο ανέγνωσε η υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης, κ. Αναστασία Πατέρα.  Ακολούθως χαιρετισμό απηύθυνε ο κ. Απόστολος Σπαθής, προϊστάμενος του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Τρικάλων, καθώς και ο Διευθυντής του 6ου ΓΕΛ Τρικάλων, κ. Αριστείδης Μυλωνάς. Κοινή συνισταμένη των χαιρετισμών, η ανάγκη να εμβαθύνει η σχολική κοινότητα στα προβλήματα που αντιμετωπίζουν μαθητές και μαθήτριες με αναπηρία.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με την ομιλία της κ. Φωτεινής Κατσιάκου, στελέχους του Europe Direct Θεσσαλίας και Αν. Διευθύντριας του Περιφερειακού Ταμείου Περιφέρειας Θεσσαλίας. Η κ. Κατσιάκου αναφέρθηκε στις αρμοδιότητες και τις δράσεις του γραφείου Europe Direct Θεσσαλίας, εξηγώντας και τη σημασία της ενημέρωσης όλων των πολιτών, για τις αποφάσεις που λαμβάνονται από τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ακολούθως, μαθήτριες του 6ου ΓΕΛ παρουσίασαν τη στρατηγική της Ευρωπαϊκής Ένωσης 2021-2030, αναλύοντας και τα αποτελέσματα ερωτηματολογίου (σε δείγμα 174 συμμετεχόντων), το οποίο εκπονήθηκε με σκοπό να διερευνηθεί η βελτίωση της ποιότητας ζωής των ΑΜΕΑ την τελευταία δεκαετία -βάσει αντίστοιχης έρευνας της «Εθνικής Συνομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία» (Kapa Research: Νοέμβριος 2013). Οι ίδιες παρουσίασαν διεξοδικά και το εγχειρίδιο «Οδηγός Καλής Συμπεριφοράς και Υποστήριξης των Ατόμων με Αναπηρία», το οποίο θέτει ως κύριο στόχο την εξάλειψη λανθασμένων αντιλήψεων και στερεοτύπων απέναντί τους.

Στη συνέχεια, με πνεύμα ενσυναίσθησης, κατανόησης και συνεργασίας, μαθητές/τριες των 2 σχολείων έκαναν γνωστό τον «Αόρατο Κόσμο Γύρω Μας». Πρόκειται για  ένα έντυπο που δημιούργησαν από κοινού και το οποίο αφορά την ενημέρωση των μαθητών/τριών -ανεξάρτητα από τη βαθμίδα φοίτησής τους-, καθώς και των συμπολιτών/ισσών, για θέματα αναπηρίας. Οι μαθητές του Ε.Ε.Ε.ΕΚ μέσα  από τις ζωγραφιές τους και την παρουσίαση των ηρώων «ζωντάνεψαν» με ευαισθησία βιωμένες και συχνά επώδυνες καταστάσεις. Τέλος, ιδιαίτερης σημασίας ήταν ο προβληματισμός των μαθητών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ για τις δυσκολίες, που αντιμετωπίζουν στην κοινωνία μετά την αποφοίτησή τους από το σχολείο και ιδιαίτερα ως προς την αποδοχή τους στον χώρο της εργασίας. Άφησαν, λοιπόν, το μήνυμά τους με την ελπίδα να ακουστεί, όχι μόνο από όσους παρευρίσκονταν στην αίθουσα αλλά και από εκείνους που, κατέχοντας κάποια θέση, μπορούν να δώσουν απάντηση και λύσεις στην αγωνία μαθητών και γονέων.

Υπεύθυνος της εκδήλωσης και των δράσεων που υλοποιήθηκαν ήταν ο κ. Δημήτρης Μπάνος (ΠΕ86), με τη συνδρομή της κ. Ελένης Αλεξίου (ΠΕ06) από το 6ο ΓΕΛ και η κ. Αρετή Γρηγορίου (ΠΕ78) με τη βοήθεια της κ. Ελένης Παππά (ΠΕ89.01) από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ.

Επιπλέον, η ημερίδα περιλάμβανε και μια θεατρική παράσταση Συγκεκριμένα, μαθητές και μαθήτριες του 6ου ΓΕΛ Τρικάλων συνεργάστηκαν για τη συγγραφή, μουσική επένδυση, σκηνοθεσία και τελικά παράσταση του θεατρικού έργου “Μάθημα… Χωρίς Διακρίσεις!”. Στόχος του έργου να διαφανεί ότι οι αλληλεπιδράσεις ανάμεσα σε μαθητές με διαφορετικές αξίες, αντιλήψεις και βιώματα μπορούν να οδηγήσουν στην αποδοχή του διαφορετικού και τελικά στην εξάλειψη των διακρίσεων εντός και εκτός της σχολικής τάξης. Οι μαθητές/τριες στην προσπάθειά τους αυτή είχαν τη συνδρομή και υποστήριξη της φιλολόγου κ. Λουΐζας Παπάντου.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι μαθήτριες του 6ου ΓΕΛ, Τζωρτζίνα Μπλουγούρα,  Ειρήνη Πυρώτη, Φαίη  Σίμου, Ανθή Ψύχου και οι μαθητές του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Τρικάλων, Βασίλης Αργύρης και Σπύρος Κόλλας. Στο θεατρικό έργο πήραν μέρος οι μαθητές/τριες του 6ου ΓΕΛ, Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος, Λουΐζα Μαρκάϊ, Πολυχρόνης Νταλάσης, Παναγιώτα Χύτα και η Ζωή Μπιλιάλη (τραγούδι).

Θερμές ευχαριστίες στη διοίκηση του Μουσείου Τσιτσάνη για τη θερμή φιλοξενία και ιδιαίτερα στον καλλιτεχνικό διευθυντή κ. Στέλιο Καραγιώργο για την τεχνική υποστήριξη.