Το σχολείο μας συμμετείχε σε συνέντευξη με τον κ.Κυμπουρόπουλο στο 6ο ΓΕΛ Τρικάλων

Ακολουθεί το δελτίο τύπου

Αυτή ήταν μια φράση που ο κ.Κυμπουρόπουλος, Ευρωβουλευτής-Ψυχίατρος, χρησιμοποίησε κατά τη διάρκεια της συνέντευξης που παραχώρησε στους μαθητές του σχολείου μας στα πλαίσια του προγράμματος “EPAS-Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου”. Ο συντονισμός της συνέντευξης έγινε από τους μαθητές της Γ’ Λυκείου του 6ου ΓΕΛ Τρικάλων (Κωνσταντίνα Σακαρίκου, Ιωάννα Μαστοράκη, Ευάγγελο Ντόβα) και την παρακολούθησαν μαθητές του σχολείου μας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα αλλά και μια ομάδα επτά μαθητών/τριών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Τρικάλων με συνοδούς εκπαιδευτικούς: α)την κ.Γρηγορίου Αρετή, Κοινωνιολόγο και β)την κ.Βουτσελά Σταυρούλα, Εργοθεραπεύτρια .

Ο Στέλιος Κυμπουρόπουλος διαθέτει ένα λαμπρό βιογραφικό, αφού την εισαγωγή του στο Τμήμα Ιατρικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ακολούθησε η αποφοίτησή του με “Άριστα” αλλά και η απόκτηση του Τίτλου Ειδικότητας της Ψυχιατρικής. Στη συνέχεια εξελέγη Ευρωβουλευτής με πανελλήνιο ρεκόρ σταυρών προτίμησης στις Ευρωεκλογές, το 2019. Στη διάρκεια της συνέντευξης του έδωσε απαντήσεις στις ερωτήσεις που του υπέβαλλαν οι μαθητές, αλλά και μαθήματα ψυχής και πείσματος, αφού ο ίδιος το τόνισε ως ένα βασικό μέσο της επιτυχίας του μαζί φυσικά με την υποστήριξη των γονιών του!

Κατά τη διάρκεια της συνέντευξης ο κ.Κυμπουρόπουλος έλυσε τις απορίες των μαθητών σχετικά με τα σχέδια της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τη στρατηγική που θέλει να ακολουθήσει όσον αφορά τα δικαιώματα των Ατόμων με Αναπηρία την περίοδο 2021-2030. Στις επισημάνσεις των μαθητών για παραλείψεις και σφάλματα στο σχεδιασμό της Ευρωπαϊκής στρατηγικής για την αναπηρία 2010-2020 παρουσίασε τις δυσκολίες εφαρμογής του προγράμματος και εξήγησε αναλυτικά στους μαθητές πως η Ευρωπαϊκή στρατηγική συναντά εμπόδια στην εφαρμογή της στα πλαίσια των εθνικών κρατών. Έκανε λόγο για την σύμβαση που υπέγραψε η Ευρωπαϊκή Ένωση για τα έτη 2020-2030 και ανέπτυξε διεξοδικά τα οφέλη από την κοινή εκπαίδευση μαθητών (γενικής και ειδικής αγωγής) από μικρή ηλικία ώστε να επιτευχθεί η μεγαλύτερη εξοικείωση και ομαλή συνύπαρξη τους. Σημαντικά οφέλη προκύπτουν για θέσεις εργασίας μη ειδικά εφαρμοσμένες, κάτω από ειδικές συνθήκες για ειδικές περιπτώσεις. Αναφέρθηκε επίσης στην έλλειψη ενός κοινού ορισμού της έννοιας της αναπηρίας από όλα τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που εμποδίζει την θέσπιση κοινής Ευρωπαϊκής πολιτικής στο θέμα αυτό ενώ με αυτή την αναφορά τονίστηκε και η ευθύνη κάθε κράτους μέλους να πάρει τις σχετικές αποφάσεις. Στη συνέχεια στα πλαίσια της συζήτησης επιχειρήθηκε η σύγκριση των Ελληνικών πόλεων σε σχέση με άλλες πόλεις κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης και πιο συγκεκριμένα με τις Βρυξέλλες, την πόλη κατοικίας του κ. Κυμπουρόπουλο όσον αφορά τις υποδομές και τις διευκολύνσεις που διαθέτουν για τα ΑμεΑ. Διαπιστώθηκε ότι δεν υπάρχει τεράστια διαφορά στους χώρους ψυχαγωγίας, καθώς τρία στα πέντε μαγαζιά δεν είναι προσβάσιμα. Παρόλα αυτά διακριτή διαφορά μπορεί να παρατηρηθεί στη νοοτροπία των ανθρώπων. Η συνέντευξη ολοκληρώθηκε με ένα μήνυμα των μαθητών προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή μέσω του κ.Κυμπουρόπουλου έτσι ώστε τα επιτεύγματα της τεχνολογίας που μπορούν να βοηθήσουν τα ΑμεΑ να γίνουν οικονομικά προσιτά για όλους.

Η διαδικτυακή συνάντηση έληξε με το θερμό χαιρετισμό των μαθητών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ στον κ.Κυμπουρόπουλο και με την πρόσκληση που του απεύθυναν ώστε η επόμενη συνάντηση να πραγματοποιηθεί διά ζώσης στα Τρίκαλα. Η συνεργασία και η χαρά των μαθητών των δυο σχολείων που βρέθηκαν μαζί στα πλαίσια του προγράμματος “Ο Αόρατος Κόσμος Γύρω Μας” που εκπονούν από κοινού για τα δικαιώματα των ΑμεΑ, αποτυπώθηκε στη δημιουργία ενός ραδιοφωνικού μηνύματος για το Μαθητικό Ραδιόφωνο “European School Radio”.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κυμπουρόπουλο για τον χρόνο του και το Ε.Ε.Ε.ΕΚ Τρικάλων για τη βοήθεια!

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί 6ου ΓΕΛ: – Αλεξίου Ελένη, ΠΕ06, – Μπάνος Δημήτρης, ΠΕ86, Πάλλα Δάφνη, ΠΕ02, – Τασίκα Ασημίνα, ΠΕ78.