Παγκόσμια Ημέρας Αυτισμού 2022

Την Τρίτη 12 Απριλίου μαθητές και μαθήτριες του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Τρικάλων συμμετείχαν στην εκδήλωση ένταξης για την 14η Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού  “Με τους Χτύπους της Καρδιάς”  που πραγματοποιήθηκε στο χώρο του ΤΕΦΑΑ ΠΘ από την Περιφέρεια Θεσσαλίας και την Ειδικότητα Ειδικής Φυσικής Αγωγής σε συνεργασία με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Γενικής και Ειδικής Εκπαίδευσης Ν. Τρικάλων.

Η εκδήλωση αρχικά περιλάμβανε τελετή έναρξης με μουσικοκινητικά  χορευτικά δρώμενα στα οποία συμμετείχαν οι μαθητές του σχολείου μας συνοδεία των φοιτητών της ειδικότητας Ειδικής Φυσικής Αγωγής οι οποίοι πραγματοποιούν την πρακτική τους άσκηση στο σχολείο μας υπό την καθοδήγηση των διδασκόντων καθηγητών  κυρίου Κοκαρίδα  Δημήτριο  και της κυρίας Γεωργίας Μαγκουρίτσα, χορωδία από μαθητές γενικής και ειδικής αγωγής  και στη συνέχεια τη συμμετοχή των μαθητών με και χωρίς αναπηρία σε κοινές ομάδες αθλητικών δραστηριοτήτων όπως το bocce , δρομικές δραστηριότητες ένταξης, ποδόσφαιρο,  χόκεϊ επί χόρτου και  αλεξίπτωτο γυμναστικής – ψυχοκινητικής. Στην εκδήλωση  παραβρέθηκαν και απηύθυναν χαιρετισμό επίσημοι όπως ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας, η Αντιπεριφερειάρχης  Υγείας, η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού, και οι διευθυντές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Τρικάλων. Ήταν  μια μεγάλη γιορτή  με σκοπό την  ευαισθητοποίηση, την αποδοχή  της διαφορετικότητας και την συνεκπαίδευση  μαθητών με και χωρίς αναπηρία μέσω της προσαρμοσμένης φυσικής άσκησης .