Απόκριες στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ.

Την Παρασκευή 28/02/2020 γιορτάσαμε στο σχολείο μας τις απόκριες, κάνοντας αναπαράσταση μιας πρωινής εκπομπής με τίτλο “Καλημέρα Θεσσαλία”. Καλεσμένοι στην εκπομπή ήταν μαθητές/τριες του σχολείου που παρουσίασαν τους κανόνες ατομικής υγιεινής που πρέπει να τηρούνται για την αποφυγή της εξάπλωσης της εποχικής γρίπης:

• αποφεύγω την επαφή χεριών με τα μάτια, τη μύτη και το στόμα
  • αποφεύγω τη κοινή χρήση προσωπικών αντικειμένων, όπως μολύβια, στυλό,μαρκαδόρους κ.α.
  • Καλύπτω την μύτη και το στόμα μου με χαρτομάντιλο ή με την εσωτερική πλευρά του αγκώνα μου όταν βήχω ή φτερνίζομαι
  • Πλένω τακτικά τα χέρια μου με σαπούνι και νερό.

Ακολούθησε γλέντι με τραγούδια και χορό, ενώ απολαύσαμε και τρεις υπέροχες τούρτες.

Οι μαθήτριες/τές έφαγαν και από ένα σάντουιτς, ευγενική προσφορά από το αρτοποιείο Μπαράκου Αναστασίας (Αγίου Κων/νου).\

Ευχόμαστε σε όλους Καλή Σαρακοστή!