6η Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού

Tην Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 τιμήθηκε στο ΕΕΕΕΚ Τρικάλων η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού και η Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019. Με σύνθημα “Αγαπώ την άθληση – προσέχω την υγεία μου” οι μαθητές/τριες ένιωσαν την χαρά της άθλησης, χωρίς το άγχος της νίκης και τον φόβο της αποτυχίας, συμμετέχοντας σε προσαρμοσμένες αθλητικές δραστηριότητες, με αρωγούς τους εκπαιδευτικούς τους.

Το πρώτο μέρος της εκδήλωσης περιελάμβανε ενημέρωση για τα ολυμπιακά και παραολυμπιακά αθλήματα με την προβολή σχετικών βίντεο και την συμμετοχή των μαθητών/τριών σε βιωματικά παιχνίδια. Στο δεύτερο μέρος οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε οργανωμένα χωροκινητικά και οπτικοκινητικά παιχνίδια και σε προσαρμοσμένες αθλοπαιδιές στον αύλιο χώρο του σχολείου.

Με μεγάλη χαρά και προθυμία πήραν μέρος όλοι οι μαθητές/τριες, δίνοντας σε όλους το μήνυμα : “ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ!