Πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης

Δεν υπάρχουν σχόλια στο Πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης

Με αφορμή την υπ. αριθμ. 172877/Δ3 Υ.Α. (ΦΕΚ 3561/4-11-2016, Τ.Β?), με θέμα: «Καθορισμός διαδικασίας σχεδιασμού, υλοποίησης και αξιολόγησης προγραμμάτων συνεκπαίδευσης», ο σύλλογος διδασκόντων του ΕΕΕΕΚ Τρικάλων αποφάσισε την υλοποίηση προγράμματος συνεκπαίδευσης. Το πρόγραμμα υλοποιείται με τη συμμετοχή δύο (2) μαθητών σου σχολείου μας και της ΣΤ? τάξης του 14ου Δημοτικού Σχολείου Φλαμουλίου, στο μάθημα της πληροφορικής, με συχνότητα μια ώρα την εβδομάδα. Η συνεκπαίδευση ξεκίνησε 6/12/2016 και θα διαρκέσει έως τη λήξη του σχολικού έτους και ως τόπος υλοποίησης ορίστηκε το 14ο Δημοτικό Σχολείο Φλαμουλίου.

Στόχοι της συνεκπαίδευσης είναι: η ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών, η ευαισθητοποίηση σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων και η καλλιέργεια σεβασμού στη διαφορετικότητα, η ανάπτυξη δεξιοτήτων ενσυναίσθησης, η ενδυνάμωση συμμετοχής στην ομάδα, η ανάπτυξη συλλογικής δράσης και πνεύματος συνεργασίας μεταξύ των μαθητών και η καλλιέργεια της αμοιβαίας κατανόησης και της επίτευξης κοινών στόχων.