Let?s do it Greece 2014-2015 ? Καθαρισμός της πλατείας στις Καρυές Τρικάλων (28/04/2015)

Το »Let?s do it World» αποτελεί τη μεγαλύτερη και πιο ταχέως αναπτυσσόμενη εθελοντική καμπάνια περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης σε παγκόσμια κλίμακα με συμμετοχή 108 χωρών και 8.000.000 εθελοντών. Κάθε χρόνο, χιλιάδες πολίτες από κάθε μεριά του πλανήτη, καθαρίζουν τις χώρες τους, περνώντας μήνυμα βελτίωσης και προστασίας του φυσικού και αστικού περιβάλλοντος.

Φέτος υλοποιείται για τέταρτη φορά το «Let?s do it Greece» που «υιοθετήθηκε» από την Ελλάδα με πρωτοβουλία του Περιβαλλοντικού Συλλόγου Αττικής ?Ώρα για Δράση? και της Ελληνικής Εταιρείας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων.

Σε αυτή την προσπάθεια συμμετέχει για πρώτη φορά το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Τρικάλων. Το μέρος που δραστηριοποιήθηκε το σχολείο μας, ήταν η πλατεία στις Καρυές Τρικάλων. Έτσι την Τρίτη 28 Απριλίου 2015, μαθητές και εκπαιδευτικοί προμηθευτήκαμε γάντια, σακούλες και καθαρίσαμε την πλατεία από τις ακαθαρσίες όπου πέρα από την κοινωνική προσφορά, οι μαθητές διδάχτηκαν το πνεύμα του εθελοντισμού.